Jak zrobić świecę sojową – szybkie i łatwe DIY!

Relaks w domowym zaciszu to jest to! Choć na co dzień nie mamy na to czasu to warto pomyśleć o tym aby wprowadzić do swojego kalendarza obowiązkowy punkt – odpoczynek i relaks. Świece pozwalają się zrelaksować, wprowadzają wyjątkowy nastrój i mają przyjemne, ciepłe i  naturalne światło. Ludzie lubią pomarańczowo-żółte światło świec, być może jest to pozostałość po naszych prehistorycznych przodkach, którzy przy ognisku mogli się ogrzać i poczuć się bezpiecznie? A może jest to dla nas wybawienie od uderzającego w nas z każdej strony niebieskiego światła monitorów. W każdym razie, świece potrafią działać na ludzką psychikę. Nie bez przyczyny pojawiają się w salonach masażu, restauracjach i sypialniach. 😏

Jak już się relaksować to z korzyścią dla zdrowia, dlatego wybierajmy świece z wosku pszczelego lub sojowego. Świece parafinowe niestety są szkodliwe. Parafina powstaje jako produkt uboczny frakcjonowania benzyny z ropy naftowej. Już to wystarczy aby mnie do nich zniechęcić ale jeżeli jesteście tak zwanymi twardymi zawodnikami to czytajcie dalej. Knoty zawierają ołów a o jego szkodliwości nawet nie muszę opowiadać. Oczywiście, że niewielka ilość tego pierwiastka nie uderzy silnie w nasze zdrowie jednak warto pamiętać, że ołów to metal ciężki, który upośledza wiele białek i kwasów wewnątrzkomórkowych. Kancerogenne lotne osady parafiny to prawdziwa wisienka na torcie. Parafinowy osad dostaje się do naszych płuc i przy częstym użytkowaniu takich świec możemy sobie bardzo zaszkodzić. Dodajmy do tego jeszcze sztuczne olejki zapachowe i zapomnijmy o relaksie. 

Na szczęście istnieją jeszcze świece sojowe i olejki eteryczne, które są dla nas dobre! Oczywiście ich cena w porównaniu ze świecami parafinowymi jest o wiele wyższa, dlatego warto własnoręcznie je zrobić. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. 🤗

 

Jak zrobić świecę sojową szybko i prosto

Do domowej produkcji świecy sojowej potrzebujesz: 

  • wosku sojowego, możesz go kupić za ok 30zł/kg w internecie, np. na allegro;
  • drewnianego knotu do świecy;
  • metalowe stopki do knotów;
  • szklany pojemniczek;
  • waga i opcjonalnie termometr;
  • pistolet do kleju na gorąco ( opcjonalnie, poradzisz sobie bez niego lecz jest to wygodniejsze).
Tego potrzebujesz do zrobienia własnej świecy sojowej

Na samym początku przymocuj knoty do naczynia. Możesz użyć do tego kleju na gorąco lub roztopionego wosku. Następnie zważ odpowiednią ilość wosku do rozpuszczenia. Bardzo prosto można obliczyć ile potrzebujesz wosku, wystarczy pomnożyć pojemność pojemniczka przez 0,77, czyli objętość pojemnika (ml) x 0,77 = wosk sojowy (w gramach).

Kolejny etap to rozpuszczenie wosku w kąpieli wodnej. Przyda nam się tutaj termometr lecz nie jest on obowiązkowy. Robiłam świece na oko, bez mierzenia temperatury i wyszły wspaniałe. Wystarczy, że wosk całkowicie się rozpuści. Wosk zaczyna topnieć w 50 stopniach i nie należy przekraczać temperatury 70 stopni. Odczekaj chwilę aż wosk zacznie robić się mętny i dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Nie możemy z nim przesadzić ( podobno może się zapalić :O ). Przyjmujemy zasadę, że olejek eteryczny powinien wynosić 8 % objętości słoiczka. Na moje dwa pojemniczki o pojemności 180 ml użyłam ok 15 ml olejku co wynosi mniej niż 8% objętości lecz nie chciałam aby zapach był bardzo mocny. Następne świece zrobiłam bez żadnych olejków eterycznych. Pojawiły się na stole podczas majówki. 🙂 

 

przygotowywanie wosku

Gdy wymieszamy wosk z olejkiem eterycznym pora na przelanie wosku do pojemniczka. Jeżeli knot jest za długi musimy go przyciąć, powinien wystawać ok. 3-4 mm nad woskiem. Zostawmy świece w spokoju na kilka do kilkunastu godzin, zbyt szybkie zapalenie świec zniszczy naszą całą pracę. Wosk musi dokładnie zastygnąć, także w środku. 

 

I gotowe! Pora na relaks! Mam jeszcze jedną dobrą wiadomość, świece sojowe palą się o wiele dłużej od świec parafinowych. Pamiętajcie jednak aby palić je długo tak aby wosk przy ściankach też się rozpuścił, może zająć to kilka godzin. Zbyt szybkie ugaszenie świecy skraca jej żywotność, ponieważ nieroztopiony wosk przy ściankach po ponownym roztopieniu świecy nie będzie mógł się roztopić. 

To już koniec naszego poradnika. Jest to najprostszy sposób na zrobienie świec, bez dodatkowych ozdób. To świeczki, które będą wspaniałą i prostą dekoracją a także pomysłem na prezent od serca.  

gotowa świeca diy

1 thought on “Jak zrobić świecę sojową – szybkie i łatwe DIY!”

  1. Pingback: Styl boho, nie taki jak myślisz - Clama.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *