Żyrandol z juty – zrób to sam DIY

Juta posiada szerokie zastosowanie i coraz częściej pojawia się na salonach. Wszystko za sprawą stylu scandi boho, który jest połączeniem stonowanych kolorów oraz naturalnych materiałów jak len, bawełna lub właśnie juta. Żyrandol z juty zawieszony w salonie okazał się strzałem w dziesiątkę. W połączeniu z betonową ścianą stworzył nowoczesne wnętrze w stylu boho.

Zdecydowałyśmy, że stworzymy własny żyrandol w stylu boho i wybrałyśmy najłatwiejszy sposób – balon, sznurek i klej na bazie wody. 

Żyrandol z juty krok po kroku

Zrobienie żyrandola z juty jest naprawdę proste choć zajmuje trochę czasu. Oto lista rzeczy, których potrzebujesz:

  1. Sznurek jutowy. My zużyłyśmy 500 m sznurka ale wszystko zależy jak duży żyrandol chcesz zrobić. 
  2. Balon o średnicy 1m.
  3. Zawiesie do lampy.
  4. Mocny klej na bazie wody.
  5. Pilnik do wykonania otworu na kabel.
  6. Żarówka.
  7. Miseczka do rozrobienia kleju.
  8. Druga miseczka, którą położysz na balon ( nie jest to obowiązkowe, ale pozwala stworzyć fajny kształt). 
żyrandol z juty diy

Na samym początku pompujemy balon i przyklejamy do niego miseczkę za pomocą taśmy. Następnie musimy rozrobić klej z wodą, najlepiej według zaleceń producenta. Uwaga! Przy wyborze kleju pamiętajcie o tym aby po zaschnięciu stał się przezroczysty. Zazwyczaj wszystkie kleje do decupage takie są. Kolejnym krokiem jest moczenie sznurka w kleju. Gdy nasz sznurek jest gotowy obkręcamy nim balon i pozostawiamy do wyschnięcia na 2-3 dni. 

Po kilku dniach możemy przebić balon lecz pamiętajcie aby powietrze uchodziło z niego delikatnie i równomiernie. Żyrandol trzeba będzie delikatnie odklejać ręką ( jak na załączonym poniżej zdjęciu 😉 ). Nasmarowanie balona olejem lub wazeliną na samym początku nie chroni go przed przyklejeniem się do niego sznurka. 

 

Żyrandol z juty - zrób to sam

Wyjmujemy balon i zabieramy się do wycinania otworu u nasady żyrandola by móc przeciągnąć przez niego kabel. W tym miejscu ilość sznurka i kleju jest zbyt duża aby poradzić sobie samymi nożyczkami. Przyda Wam się pilnik i nożyk. Na samym końcu przeciągamy zawiesie przez nasz żyrandol i wkręcamy żarówkę. Gotowe !

żyrandol z juty

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *