Styl boho, nie taki jak myślisz.

styl boho

O co chodzi z tym boho?

Pierwsze skojarzenie, które nasuwa się nam czytając wszechobecnie występujące ostatnio słowo „boho” to prostota, harmonia, neutralne i spokojne kolory. Nic bardziej mylnego! Takie cechy bardziej pasują do scandi boho, który widzimy na Instagramie. Samo boho natomiast to tak naprawdę ogromna swoboda w wyborze tkanin, kolorów i dodatków. Ten styl to synonim niezależności i wolności. Jest hipisowski i zaskakujący. Oczywiście nie może zabraknąć tam ręcznie plecionych makram, ratanu, wikliny, bawełny, lnu które także znajdziecie w stylu scandi boho. 

Poniżej dwie grafiki, które pokazują te style. Myślę, że w ciągu ułamka sekundy będziecie mogli wskazać, który to boho.

styl boho wnetrze
styl scandi boho

Historia sięga aż XVIII wieku

Wróćmy jednak do pierwowzoru czyli boho, którego korzenie sięgają Francji XVIII wieku. Słowo boho pochodzi od słowa bohemia, a samo bohemia znaczy cyganeria. Zarówno w Polsce jak i we Francji artyści, nazywani właśnie bohemą lub cyganerią, kochali swobodę i barwne życie. Te zamiłowania odzwierciedlały się także we wnętrzach ich mieszkań, a plecionki były odzwierciedleniem ich twórczości a także sposobem na urządzenie domu gdy kieszenie świeciły pustkami.

Makramy pojawiają się w tych bardziej swobodnych projektach wnętrzarskich, jak i bardziej stonowanych dlatego warto wziąć je pod uwagę dekorując swoje cztery kąty. Jeżeli macie sporo miejsca na ścianach warto je wykorzystać na ozdoby „dużego formatu”, np. 135 cm śnieżnobiałą makramę. Dla mniejszych pomieszczeń polecamy liście z makramy.

To jest mój kawałek podłogi

Dom lub mieszkanie w stylu boho to miejsce w którym otaczasz się przedmiotami, które mają osobiste akcenty i pokazują Ciebie. Mogą być to ręcznie robione świece ( jak zrobić własne świece dowiecie się klikając tutaj), naczynia lub biżuteria. Nie może tam także zabraknąć przytulnych poduszek, narzut i pledów. W przeciwieństwie do stylu scandi boho nie musisz bać się tutaj kolorów!

Dodatki z naturalnych materiałów to must have w tym stylu dlatego polecamy Wam okrągłe podkładki z makramy małe i duże, prostokątne podkładki oraz obręcze do serwet.

Wiele dekoracji możecie wykonać sami, właśnie o to tu chodzi. Styl boho pozwala na ekspresje siebie dlatego będzie idealny dla każdego kto czuje w sobie duszę artysty. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *